ASKERİ KIYAFETLER

Raff Military Textile olarak ihtiyacınız olan tüm askeri kıyafetleri üretiyoruz. Rahat ve dayanıklı olan askeri kıyafet modellerimiz, üretkenliğinizi ve dinamiğinizi en üst düzeye çıkarır.

Kıyafetler, kamuflaj desenli ve desensiz olarak şapka, ceket, pantolon parçalarından oluşmaktadır. Tüm parçalar ayrı ayrı veya bir bütün halinde sipariş verilebilir. Tüm parçalara ek olarak kullanımı mecburi olan hücum yelekleri, botlar, eldivenler veya kemerler yine Raff Military Textile’in üretim kalitesiyle hizmetinize sunulmaktadır.

Portföyümüzde bulunan bir diğer ürünler; askeri arma, bröve, apolet veya rütbeleri de ihtiyaçlarınıza yönelik ve özelleştirilebilir olarak üretiyoruz. Askeri armalar ile kıyafetlerinizi ordunuza göre resmi olarak kimliklendirebilirsiniz. Saniyeler içinde cırt cırtlı bantlar yardımıyla omuzlara, kollara veya göğse yerleştirerek armalarınızı kıyafetinize dahil edebilirsiniz.

Tek satılan parçalar olarak, beklentilerinize ve zevkinize hitap edecek çok çeşitli askeri ceket modellerimizi bulacaksınız. Ceketler, yazlık ve kışlık olarak aynı zamanda her iki mevsimde de kullanılabilen, askeri kıyafetlerin olmazsa olmaz tamamlayıcılarıdır.

Tüm özellikler müşterilerimizin isteklerine göre kişiselleştirilebilir.

Askeri Kıyafetlerin Özellikleri

Malzemeler:

Yumuşaklık ve sağlamlık arasında denge sağlamak için askeri kıyafetlerimiz pamuk ve polyesterden yapılmıştır. Her ülkenin iklim koşullarına göre kullanılan pamuk ve polyester miktarı değişiklik göstermektedir.

İki malzemenin dengeli bir karışımı, dayanıklı, uzun ömürlü ve yumuşak askeri kıyafetler elde etmemizi sağlamaktadır.

Kumaşlar:

Üretimimizde üç çeşit kumaş vardır; Gabardin, Ripstop ve Kordura. Bu kumaşların hepsi güçlü olmakla birlikte aşınma, yırtılma ve renk solma haslıkları oldukça yüksektir. Haslık; kumaşların kullanım sırasında maruz kalacağı etkilere karşı direnç ve dayanıklılık oranını ifade etmektedir.

Her bir kumaş türü, üretmiş olduğumuz askeri kıyafetlerin kullanım alanına daha uygun olmasını sağlayan benzersiz özellikler barındırmaktadır. Askeri kamuflaj üretiminde kullanılan kumaş cinsi ise yırtılmaz çapraz dikiş tekniği ile hazırlanan Ripstop/Gabardin’dir.

Gabardin: Gabardin neme karşı çok dayanıklıdır. Bu nedenle askeri kıyafetleriniz, fiziksel egzersizleriniz ve savaşlarınız sırasında biriken tüm teri dışarı atacaktır. Bu kumaş aynı zamanda esner ve size hareket özgürlüğü sağlar.

Ripstop: Bu kumaşın üçlü bir direnci vardır; su, hava ve ter. Her bölgede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sahip olduğu üçlü direnç yaz kış, hava sıcakken ya da yağmur yağarken sizleri daima kuru tutacaktır. Askeri kıyafetleri sık sık yıkayarak renklerini soldurmaktan korkmayınız çünkü kumaşlarımızın renk solma haslıkları mümkün olan en üst seviyededir.

Kordura: Son olarak ise kıyafetleri hafif ve rahat hale getiren, düşük ağırlığıyla öne çıkan kordura kumaşlarımız bulunmaktadır.

Renkler:

Üniformalar siyah, zeytin yeşili, nane yeşili, bej, haki, ceketler ise gri ve zeytin yeşili olarak çeşitlenmektedir. Müşterilerimizin taleplerine göre farklı renk seçenekleri uygulanabilmektedir.

Diğer özellikler:

Anti-bakteriyel: Kullandığımız kumaşlara uygulanan nanoteknoloji, askeri kıyafetlerin uzun süre temiz kalmasını sağlar. Mikrop ve bakterilerin birikme veya yayılma riski ise yoktur. Tüm modellerimizi her savaş ve görev alanlarında kendinizden emin ve hazır bir şekilde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Su Tutmaz: Yukarıda belirtildiği gibi üretimimizde bulunan askeri kıyafetler, öngörülemeyen yağmur veya kar gibi etkenlere karşı sizi daima korur.

Askeri kıyafet modellerimiz tüm hava koşulları için kullanıma uygundur.

Dayanıklı: Modellerimizde kullanılan kumaşlar sağlam ve her türlü dış ortama dayanıklıdır.

Kişiye özel: Yukarıda sıralanan asker kıyafeti modelleri dışında, üretim departmanımız istediğiniz tüm tasarımları sizin yerel spesifikasyonlarınıza göre üretmeye hazırdır.

Kesimi, malzemeleri, kumaşı, renkleri veya kamuflaj desenini ve teslimat yöntemini seçmek tamamen sizin inisiyatifinizdedir.

Askeri Kıyafetlerin Kullanım Alanı

Genel olarak halk arasında kafa karışıklığı yaratmamak adına askeri kıyafetler, askeri personel ve sivil ayrımının yapılabilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Kanun, formanın tamamının, yani alt ve üstünün birlikte giyilmesinin yasak olduğunu önemle belirtmektedir. Kamuflaj desenler, askeri personeli temsil eden özel bir desen türüdür. Kamuflaj şapkalar, pantolonlar, montlar, kemerler, eldivenler, şapkalar ve tüm askeri kıyafetler ayrı ayrı bireysel kullanım için uygundur, ancak bunları ordu üyeleri gibi bir takım halinde kullanmak yasalar gereği mümkün olmamaktadır.

Bunun birlikte konsepte, rütbeye ve birime dayalı askeri kıyafetlerin kullanım alanları değişiklik göstermektedir. Üst rütbeli subaylar tarafından kullanılan takım elbiseler, askeri geçit törenleri için özel takımlar, mezuniyet kıyafetleri, askeri düğünlerde kullanılan mestresler askeri personeller için özel olarak üretilmektedir. Askeri kıyafetler bunlarla da sınırlı değildir, Hava kuvvetleri tarafından kullanılmakta olan yanmaz pilot tulumları, jandarma özel takımları, yağışlı bölgeler için geliştirilen pançolar, çeşitli operasyonlar için rahat ve ağırlık oluşturmayan bir kullanıma sahip combat takımlar bulunmaktadır.

Askeri kıyafetler portföyümüzde sergilenmekte olan en özel ürünlerden bir tanesi de askeri kar kıyafetidir. Sert ve yoğun kar alan bölgelerde görev yapması gereken askeri personelleri en iyi şekilde korumak amacıyla üretilen kar kıyafeti modelimiz, baştan aşağı vücudu sararak mevcut vücut ısısının muhafaza edilmesini sağlamaktadır. İçeriye su girişini %100 engelleyen membran ile kaplanmış polyester kumaşlar ile üretilmektedir.

Askeri kar kıyafetinin başlıca parçaları; kar maskesi, mont, pantolon, eldiven, bot ve çanta şeklidedir. Tüm parçalar aynı özel yalıtımlı malzemeler ile takım veya ayrı ayrı olarak satışa sunulmaktadır.

Askeri Kıyafetler Nasıl Yıkanmalıdır?

Askeri giyim endüstrisinde kullanılan kumaşların haslıklarına son derece dikkat edilmektedir, bu durum yıkanma sırasında oluşan çekme, renk solması, aşınma gibi problemlerin en aza indirilmesini sağlamaktadır. Ordu mensupları tarafından yıllarca kullanılacak üniformaların daima temiz, canlı renkler ve buruşmadan kullanılması beklenmektedir.

Raff Military Textile olarak üretimimizde tüm bu beklentileri karşılamak adına ihracat yapmış olduğumuz bölgelerin resmî şartnamelerini baz almaktayız. Resmî şartnameler, kamu kuruluşları tarafından hazırlanan ve üreticilerin üretimlerini yaptığı mevcut ürünlerin gerekli koşullarını belirleyen resmi belge niteliğindedir. Her ülke kendi üretim koşullarını belirleme hakkına sahiptir.

Askeri kıyafetler için hazırlanan yönetmelikte ise yıkama ile ilgili şartlar açıkça belirtilmektedir.

 • 100000 bin devirde aşınma testine tâbi tutulduğunda, çözgü ve atkı ipliklerinde kopma olmayacaktır.
 • Yıkamadan sonra boyut değişimi atkı ve çözgü yönlerinde maksimum %3 oranlarında olacaktır.
 • 5 yıkama sonrası akma ve solma haslıkları minimum %4 oranlarında olacaktır.
 • 20 yıkama sonrası baskılı yüzey için su iticilik oranı minimum %3 olacaktır.
 • Ütülemeye karşı renk solma ve akma haslığı yine aynı şekilde minimum %4 olacaktır.
 • Üstte verilen tüm detaylar ideal askeri kıyafet üretimi için oldukça önemlidir. Raff Military Textile olarak üretmiş olduğumuz tüm kıyafetler, üstte yer alan koşulların testlerine tâbi tutularak geçer not alan kumaşlar ile hazırlanmaktadır. A kalite standartlarına sahip ürünlerimiz, yüksek derecede ve sık yıkamalarda bile tüm değerlerini uzun süre korumaktadır.

  Tüm bunların yanı sıra elbette askeri kıyafetleri yıkarken müşterilerimizin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlara dikkat edilmesiyle tüm kıyafetler kullanım ömrünü arttıracaktır.

 • Yüksek sıcaklıklardan kaçınmak kumaş yapısının bozulmaması ve sertleşmemesi açısından önemlidir, askeri üniformaların anti-bakteriyel yapısı olduğundan yüksek sıcaklıkta yıkanmasına gerek yoktur bu nedenle önerilen 30 derece ve civarıdır.
 • Doğru deterjan kullanımı oldukça önemlidir, bazı deterjanların optik parlaklaştırıcılar içermesi nedeniyle geceleri üniformalar görünür hale gelmekte ve kamufle olma özelliğini zedelemektedir.
 • Yine aynı şekilde yumuşatıcı kullanmak, askeri kıyafetlerin yıkanması sırasında pek önerilmemektedir. Yumuşatıcılar, kıyafetlerin en önemli özelliği olan anti-bakteriyel dokusunu, içerdiği kimyasallar ile zayıflatmaktadır.
 • Kurutma yöntemi olarak güneş görecek yerlere asmaktan kaçınınız. Kıyafetlerin yıkamadan hemen sonra uzun süre güneş ışınlarına maruz kalması, renk ve desenlerin solma yapmasına olanak tanımaktadır.
 • Ciddi lekeleri çıkarmak için tercih edeceğiniz deterjanların seçiminde aseton veya terebentin gibi sert kimyasal içerikli olanlardan kaçınınız. Aseton ve terebentin, kıyafetlerin aleve dayanıklı yapısına zarar vermektedir.
 • Raff Military Textile, tüm koşulları göz önünde bulundurarak sizlere en kaliteli ve kullanışlı askeri kıyafetler üretmektedir. Alanında üstün kalite standartları ile öne çıkarak uluslararası geçerliliğe sahip ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi ile ISO 10002: 2014 Müşteri Memnuniyeti sertifikaları almaya hak kazanmıştır.

  Raff Military Textile, güvene ve üstün kaliteye dayalı politikasıyla uluslararası alanda askeri kıyafetler ile malzemelerin tümünü üreterek aynı zamanda satış ve dağıtımlarını üstlenmektedir. Bu alanda Türkiye’nin lider ihracat şirketlerinden biri olan Raff, iş ortağı olarak gördüğü müşterileri ile her adımda bağlantı kurmaya ve onların isteklerine en iyi şekilde karşılık vermeye devam etmektedir.

  Üretimimizde bulunan askeri kıyafetler hakkında merak ettiğiniz tüm detaylar için uzmanlarımıza ulaşabilir veya sipariş vermek için WhatsApp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hizmetlerini tüm dünyaya ulaştırmayı hedefleyen firmamızdan İngilizce, Fransızca, Arapça veya İspanyolca olarak farklı birçok dilde hizmet alabilirsiniz.

  Müşteri hizmetlerimiz tüm sorularınızı yanıtlamaktan mutluluk duyacaktır.